Styrelsen 2015

Ordförande

Eija Luoto

Masku neurologiska rehabiliteringscentrum

PB 15, 21251 Masku

Tfn: 02 439 2111

E-post: eija.luoto@ms-liitto.fi 

 

Vice ordförande och sekreterare

Minna Salakari

Finlands MS-skötare

Utbildningsplanerare

Äbo

Tfn: 040 7307877

E-post: minna.salakari@luukku.com

koulutus.mshoitajat@gmail.com

 

Marknadsföringsansvarig

Ulla Kokkonen

KYS – neurologiska polikliniken

PB 100, 70029 KYS

Tfn: 017 173 028

E-post: ulla.kokkonen@kuh.fi

 

Kassör

Lea Mustonen

Pejas sjukhus

Avdelning N1 neurologi

Sjukhusgatan 1

PB 900

00029 HUS

E-post: lea.mustonen@gmail.com

Informationssekreterare/Webbansvarig

Ari Nuikki

Neuroförbundets servicehus Merenpisara
Kaj Francks plats 2
00560 Helsingfors

Tfn: 040 132 9722

E-post: ari.nuikki@ms-liitto.fi

 

Utbildningsansvarig

Riitta Brotherus

Uleåborgs universitetssjukhus

Neurologiska polikliniken

PB 25, 90029 OYS

Tfn: 08 3154 227

E-post: riitta.brotherus@ppshp.fi

 

Medlemssekreterare

Outi Jöns

Kompetenscentret för rehabilitering/rehabiliteringspolikliniker

PB 6600

00099 Helsingfors stad

Tfn: 09 3105 1020

E-post: outi.jons@hel.fi

 

Suppleanter                             

 

Tarja Aromaa

Hyvinge sjukhus, neur. polikl.

Sairaalankatu 1

05850 Hyvinge

Tfn: 019 4587 2512

E-post: Tarja.aromaa@hus.fi

 

Anne Dahlberg

Masku neurologiska rehabiliteringscentrum

PB 15, 21251 Masku

Tfn: 02 439 2111

E-post: anne.dahlberg@ms-liitto.fi

 

Pirkko Asikainen

S:t Michels centralsjukhus

Porrassalmenkatu 35-37

50100 S:t Michel

E-post: Pirkko.asikainen@esshp.fi 

 

Monica Skinnars

Vasa Centralsjukhus, Neurologiska polikliniken

Sandviksgatan 4-6, 65130 Vasa

E-post: monica.skinnars@vshp.fi

 

Marjut Jalonen

Åbo universitet sjukhus, Neurologiska polikliniken

Kiinamyllynkatu 4-8, 20540 Åbo

E-post: marjut.jalonen@tyks.fi

 

|


 

Suomen MS-hoitajat ry  | www.ms-hoitajat.net